Jak prawidłowo usunąć kleszcza

Poznaj skuteczne sposoby na pozbycie się nieproszonego gościa z naszej skóry

Autor tekstu: Dr.med. Paweł Rejewski

SPECJALISTA SPECJALISTA CHORÓB WEWNĘTRZNYCH, CHORÓB ZAKAŹNYCH, HEPATOLOG, KONSULTANT WOJEWÓDZKI W DZIEDZINIE CHORÓB ZAKAŹNYCH DLA WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO.

Jak usunąć kleszcza?

Jeśli kleszcz wczepi się nam w skórę, najlepiej sięgnąć po pęsetę i oderwać go zdecydowanym ruchem. W bydgoskich aptekach możemy się też zaopatrzyć w specjalne zestawy do usuwania kleszczy. 

Złap go i energicznym ruchem wyciągnij kleszcza.

Za pomocą pęsety należy chwycić go jak najbliżej skóry i energicznym ruchem wyciągnąć. Przed wyjęciem nie smarujemy go ani tłuszczem, ani spirytusem, bo drażni to pajęczaka, powodując u niego wydzielanie śliny i wymioty, przez które człowiek się zaraża. Dopiero po usunięciu miejsce to dezynfekujemy, a następnie obserwujemy. W aptekach są też dostępne specjalne zestawy do usuwania kleszczy. Jednymi z nich jest trix. To takie lasso do wyjmowania kleszcza, które umożliwia zaciśnięcie pętelki na pajęczaku przez co łatwiej się go pozbyć. Można też zaopatrzyć się w specjalny zestaw do bezpiecznego usuwania kleszczy, kóry pozwala zamrozić pajęczaka. Dzięki temu żerujący kleszcz nie będzie już wydzielał zakażonej śliny, a podczas usuwania nie rozerwiemy go. Taki zestaw posłużyć może do wyjęcia nawet 20 kleszczy, ale jego cena jest wyższa i wynosi ok. 40 zł.

Jak chronić się przed kleszczami?

Zanim wybierzemy się na spacer do lasu czy parku warto zadbać o odpowiedni strój, czyli długie spotkanie i rękawy, nakrycie głowy i pełne obuwie. Najlepiej, żeby nasz ubiór był jasny, bo wtedy łatwiej zobaczymy kleszcza. Po powrocie należy obejrzeć ubranie i skórę. Można też  wziąć prysznic, by pozbyć się pajęczaków, które jeszcze nie zdążyły wkłuć się w skórę. Można też stosować preparaty odstraszające kleszcze. W aptekach kupimy płyny, aerozole, żele i maści. Ich koszt waha się od 10 zł do 20 zł. 

Udostępnij artykuł "Jak prawidłowo usunąć kleszcza?"